info2shop

Módní styl brýlí Wayfarer je zpět!

Již druhým rokem nás atakuje modní vlna v duchu retro stylu. V loňském roce nás jen tak zlehka oťukávala a zkoušela, co na to konzervativní český konzument. A jak už je zvykem v našich zeměpisných šířkách, kde rozjezd nové modní vlny je vždy velice rozpačitý a pozvolný, tak i v tomto případě byl pohled opatrného tuzemského zákazníka velice nesmělý. V tomto roce nás však přílivová vlna nekompromisně a plnou silou zasáhla a vrhla nás do let 80-tých. V těchto letech měly obrovský úspěch brýle Wayfarer, nejproslulejší, nejznámější a asi nejprodávanější brýle značky Ray Ban, bez kterých se nemohla obejít žádná tehdejší celebrita, která v tu dobu byla na výsluní. Po 30-ti letech jsou Wayfarery opět zpět a zdá se, že s nemenšími tržními ambicemi. Všichni výrobci světových modních značek šli tedy pohotově do zbraně a vyzbrojili své kolekce vždy o retro řadu, především ve tvarech a stylu právě brýlí Wayfarer, a to jak brýlí slunečních, tak i dioptrických.

Sluneční brýle Ray Ban Wayfarer navrhl Raymond Stegeman, který designoval desítky modelů pro Bausch and Lomb a firma Ray Ban je vyrábí již od roku 1952, kdy byl jejich design revolučně měněn z kovových brýlí na plastové. Wayfarers zažily největší popularitu v 50. a 60. letech 20. století. Ačkoli prodej Wayfarer v 70. letech velmi klesl, nová marketingová strategie a distribuce zboží přinesla Wayfarers největší popularitu od roku 1982. Od poloviny roku 2000 začínají být Wayfarers znovu populární.

Wayfarers jsou často nazývány jako sluneční brýle s nejlepším designem v historii, nebo také jako klasické brýle v moderní podobě. Je to nejdéle trvající módní ikona 20. století.


Po vzestupu Wayfarers v 50. a 60. letech prodej klesal. Ačkoli obliba Wayfarer narůstala v 80. letech, a to hlavně díky filmu Blues Brothers, bylo prodáno pouze 18 000 párů. Wayfarer byly na pokraji přerušení výroby. Zachránil je až podpis exkluzivní smlouvy s Kalifornskou reklamní firmou Burbank, která je měla dostat do filmů a televizních show. Mezi lety 1982 až 1987 se sluneční brýle Ray Ban objevily ve více než 60-ti filmech a televizních pořadech za rok.


Tom Cruise nosil Wayfarer v roce 1983 ve filmu Riskantní podnik (Risky Business), a to z nich učinilo fenomén. 360000 kusů těchto brýlí bylo prodáno jen v roce 1983. Když se vysílal seriál Miami Vice a Měsíční svit, prodej dosáhl 1,5 miliónu kusů! Wayfarer nosili také zpěváci a zpěvačky jako např.: Michael Jackson, Madonna, Billy Joel, Johnny Marr, Blondies Debbie Harry, Elvis Costello, Morrissey a členové skupiny U2. Z filmových hvězd uveďme alespoň Jacka Nicholsona.

Wayfarer se nyní vrací na módní trh a jejich obliba a počet prodaných kusů neustále roste. Velkou oblibu mají mezi celebritami jako je např.: Mary Kate Olsen. Od roku 2008 jsou Wf vyráběny v široké škále barev a materiálů.

 

 
 

Další dioptrické i sluneční brýle Ray-Ban si můžete prohlédnout ZDE.

můj účet